Kulttuuri 13.04. 10.23 Uppdaterad 13.04. 10.33 Kommentera

Jo 10 000 nähnyt Innasen näyttelyn

Sonja ja Sergei vuodelta 1987

Työväenmuseo Werstaalla avoinna oleva näyttely Innasta Suomesta on kerännyt tähän mennessä jo yli 10 000 kävijää. Näyttelyssä on Martti "Huuhaa" Innasen naivistisia maalauksia 1970-luvulta 2000-luvulle. - Kyseessä on yksi Werstaan kaikkien aikojen suosituimmista näyttelyistä. Näyttelyn teokset ovat herättäneet monenlaisia tunteita, mutta päällimmäisenä on aistittavissa ilo ja  hyväntuulisuus, joka näkyy näyttelytiloista tulevista ihmisistä, kuvailee museonjohtaja Teemu Ahola.

Martti "Huuhaa" Innanen (s. 1931) on tunnetuimpia suomalaisen naivistisen taiteen edustajia. Näyttelyyn valittujen teosten teemana on suomalaisuus, jota taiteilija käsittelee ironian, satiirin ja parodian keinoin. Innasen maalausten tyypillinen suomalainen on karvalakkipäinen nenää kaivava mies. Lisäksi näyttelyssä on maalauksia ihmissusista sekä idän ihmeet eli Innasen näkemys neuvostokansalaisista. Näyttelyn teokset kuuluvat Suomen Gallupin säätiön kokoelmaan.

Innasta Suomesta –näyttely on esillä Työväenmuseo Werstaalla sunnuntaihin 15.5. saakka. Museoon on ilmainen sisäänpääsy.

Paavo Luokkala

Pirkanmaan Päivä