Suomi muuttumassa veroparatiisiksi
JOONAS LEPISTÖ Valtiovarainministeriön uusi noin 500-sivuinen lakiesitys ohjaa Suomea kohti veroparatiisia. Esityksen ytimessä on ehdotus osakekauppojen hallintarekisterijärjestelmän laajentamisesta koskemaan kaikkia sijoittajia. Hallintarekisterijärjestelmä on luotu ulkomaisia sijoittajia ajatellen. Ulkomaalaisten ostaessa osakkeita Helsingin pörssistä, rekisteriin merkitään vain arvo-osuustilin haltija ja oikea omistaja jää hämärän peittoon.
Hallintarekisterit tarjoavat sijoittajille, myös suomalaisille, mahdollisuuden piiloutua verottajalta ja täten välttää luovutusvoittoverojen maksu kokonaan sekä maksaa osinkotuloista huomattavasti alhaisempaa prosenttia. Helsingin pörssissä käydystä osakekaupasta vuonna 2008 lähes 319 miljardia euroa eli 58,5 % koko pörssin vaihdosta tapahtui verohallinnon tietymättömissä. Tämä aiheuttaa valtiolle vuosittain 500 - 800 miljoonan euron verotulojen menetyksen. Suomella ei ole varaa menettää tällaisiä merkittäviä tuloja.
Hallitus on kritisoinut veroparatiiseja kaukana tuolla jossain ja siinä sivussa muuttamassa kotimaatamme veroparatiisiksi.
Hallitus on kritisoinut veroparatiisejä kaukana tuolla jossain ja siinä sivussa muuttamassa kotimaatamme veroparatiisiksi. Valtiovarainministeriö esittää, että kaikki osakekauppa käytäisiin jatkossa rekisterien takana, poissa julkisuudesta. Tätä perusteltiin muun muassa valvonnan vaikeudella ja korkealla hinnalla. Kuitenkin valvonta ja verojen kerääminen onnistuu esimerkiksi Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa. Valvonta on sijoitus, joka maksaisi itsensä moninkertaisena takaisin.
Kokoomus valtiovarainministeri Jyrki Kataisen johdolla ei edes pyri lunastamaan lupaustaan harmaan talouden ja talousrikollisuuden kitkemisestä. Hän on myös toisaalla valmis nostamaan pääomatuloveroja ja toisaalla vaikeuttamaan tämän veron keräämistä. Valtiomme tarvitsee verotuloja. Niitä saadaan valvontaa lisäämällä ja pistämällä ahneus kuriin.

