Nyheter 28.06. 17.20 Kommentera

FSD uppvaktade Ihalainen: nu uppgörs konkreta planer

På torsdagen uppvaktades arbetsminister Lauri Ihalainen av en delegation, ledd av FSD:s riksdagsledamot Maarit Feldt-Ranta för att diskutera och försöka kartlägga framtiden på Kimitoön och i västra Nyland efter stålbolaget FNsteels konkursbesked på tisdag - ett besked som beräknas innebära ett bortfall på 700 arbetsplatser.
- Det var ett bra möte som gav konkreta resultat. Det har vi anledning att vara nöjda över, säger Maarit Feldt-Ranta.

Nu kommer två parallella arbetsgrupper att snabbt tillsättas för att dels se över vilka möjligheterna är att verksamhet i någon omfattning kan fortsätta vid valsverket i Dalsbruk och stålverket i Koverhar, Hangö, dels se över möjligheterna för stöd vid akut strukturomvandling.

- Den första gruppens arbete kommer att koordineras av företagsutvecklingsbolaget Novago och i arbetet deltar bl.a kommundirektörerna på Kimitoön och i Hangö, samt direktören för FNsteel Anders Moliis-Mellberg, berättar Maarit Feldt-Ranta.

- Uppdraget blir att se över vilka möjligheter det finns för fortsatt verksamhet i enheterna. För Koverhars del är situationen exempelvis den att man har ett investeringsprojekt som i det närmaste är slutfört, det borde finnas ypperliga möjligheter att fortsätta. Där finns också en av landets bästa hamnar. Ytterst handlar det om att rädda arbetsplatserna.

Den andra gruppen kommer bl.a. att bestå av politiska beslutsfattare i Hangö och Raseborg och uppdraget blir att göra upp en plan för hur man kan utnyttja möjligheterna till akut strukturomvandlingsstöd.

- Vi måste göra upp en trovärdig plan för hur vi skall skapa ersättande och nya investeringar och arbetsplatser, säger Feldt-Ranta.

- Ansökan ska inlämnas i augusti och arbetsminister Ihalainens bedömning är att utsikterna för ett beviljande är goda. Nu gäller det för vår del att jobba hårt.

På fredagen besöker Lauri Ihalainen, på FSD:s initiativ Dalsbruk och på lördagen möter han representanter för facket på Seafront i Ekenäs.

 

Siv Åstrand