Folk i rörelsen | Bildgalleri Publicerad 01.04. 12:58
”SDP bör ha trovärdigt program”
Det råder stor oenighet i centrala frågor i regeringspartierna, men också oppositionen har anledning att skärpa sig, sade riksdagsledamot Maarit Feldt-Ranta då hon deltog i Karis – Billnäs socialdemokraters vårmöte den 30 mars på Folkets hus Karis.
Förutom de stadgeenliga ärendena på fördragningslistan, godkändes också verksamhetsberättelsen och räkenskaperna för Folkets Hus. Folkets hus ägs av Karjaan sos.dem. yhdistys och Karis - Billnäs Socialdemokrater.
Bland anmälningsärendena noterades att föreningen kommer att medverka i förstamaj-uppvaktningarna både i Karis, Pojo och vid graven för de röda som miste livet vid fånglägret i Dragsvik. Noterades också att förberedelserna inför höstens församlingsval har startat och Lars Björklund, Erik Ekman och Lisbeth Lindström bildar den arbetsgrupp, som koordinerar valarbetet.
Maarit Feldt-Ranta deltog mötet - föreningen är hennes egen partiavdelning - och hon fokuserade på det kommande riksdagsvalet och de problem som nu finns på agendan inför valet. Hon konstaterade att regeringspartierna är oense om det mesta i dag. Efter att statsministern meddelat om sin avgång, verkar det som om det mesta skulle ha stagnerat när det gäller de verkligt viktiga frågorna. Bland dem kan nämnas statsandelsreformen, hälsovårdsreformen, energifrågorna, och man bara menar att nästa regering får ta tag i dessa problem.
Oppositionen har inte heller varit alltför trovärdig i sina strävanden och detta har också gjort att regeringen klarat sin profil utåt rätt klanderfritt. Maarit Feldt-Ranta menar att SDP:s självförtroende måste lyftas till den nivå som ett stort oppositionsparti bör ha, för utan en trovärdig opposition, så haltar mången fråga. Socialdemokraterna har all orsak att därför se sig själva i spegeln, och koordinera alla de ärenden till ett enhälligt ställningstagande som nu i många frågor delar partiet. Hon nämnde bl.a. EU frågan, och invandrarfrågorna.
Det blir ytterst viktigt att inför riksdagsvalet få tillräckligt starka kandidater speciellt i de stora valkretsarna. Socialdemokraterna måste inför valet ha ett trovärdigt program, där man behandlar sysselsättningen med de nu 300.000 arbetslösa och 100.000 permitterade, hur välfärdsamhället skall tryggas, samt hurudan vår invandrarpolitik bör vara.
Feldt-Ranta berörde kort det intentionsavtal staden Raseborg nu ingått med Olli Muurainen och Billnäs framtidsutsikter. Hon gladde sig över att man nu kommit så långt att man hittat en aktör, som seriöst vill utveckla det så historiska området. Hon menade att Rasborgs stad har den pondus som behövs för att få igång projektet med den så ärorika bruksmiljön.
V.W.


