Veckans poänger 12.01. 12.23 Uppdaterad 12.01. 12.23 Kommentera

Ett slag för Paavo, kamrater!

Presidentvalets första omgång avgörs nästa söndag. Man kan redan förhandsrösta, men gör man det ej, så bör man rösta senast på söndag! Därefter är det för sent!

Paavo Lipponen är en fin kandidat om man utgår från det, som väntas av en president. Han är välskickad att sköta utrikespolitiska frågor genom sin gedigna erfarenhet och sin goda förmåga att analysera svåra situationer.

Dessutom är han någon att hålla i hand när åskan går, lugn och stabil i kritiska politiska situationer. Han har alltid demonstrerat en stark vilja för att stärka och skydda det svenska språkets ställning i Finland.

Särskilt riksdagsmännen och medlemmarna i kommunalfullmäktige borde nu göra valarbete för fulla muggar.

Många betonar att han är äldst av kandidaterna. Känner man Finlands historia, så bör man konstatera, att president Mannerheim var äldre, när han 1944-46 lotsade Finland ur kriget med fast hand.

Paasikivi var äldre, när han envist och konsekvent utformade en ny utrikespolitisk linje åren 1946 -55, vilket ledde till att Porkala-området återlämnades och ryska militär lämnade finsk mark för gott.

Urho Kekkonen var äldre, då han 1975 presiderade för ESS-konferensen i Helsingfors, där alla europeiska statsöverhuvud jämte USA:s president och Kanadas premiärminister var närvarande och man enades om fred och samarbete i Europa.

I avtalet ingick ett kapitel om mänskliga rättigheter, som ledde till att de modigaste oppositionella organiserade sig i de östeuropeiska länderna, en verksamhet som påskyndade kommunismens kollaps.

Så Finlands historia visar, att äldre statsmän har bidragit till goda lösningar för det finska folket, icke motsatsen.

Galluparna har inte favoriserat Paavo Lipponen. Jutta Urpilainen sade nyligen att kandidaten är bra, men problemet är att partfältet ännu slumrar.

Olika slag av medborgardelegationer, som består av goda människor som vill stöda Paavos kandidatur, har synbarligen samtidigt lett till att de partiaktiva passiverats. De har börjat följa presidentsvalskampen från åskådarplats.

Partibyrån höll en längre semester under jul och nyår och riksdagen sammankallas inte före i februari. Särskilt riksdagsmännen och medlemmarna i kommunalfullmäktige borde nu göra valarbete för fulla muggar. Än hinner man med, nästa veckoslut och vecka avgör. Kandidaten Paavo gör nog sitt. Det kan man lita på, men ensam är det svårare.

Partsekreteraren har i ett  uttalande meddelat, att hans framtid som partisekreterare står på spel om inte partiets kandidat klarar sig bra i valet.

Det hade varit viktigare att i positiva ordalag uppmana alla partiaktiva att sätta all klutar till i valarbetet! Än hinner han med det!

Sauli Niinistö har fört en försiktig kampanj, vilket är förståeligt av en favorit. Idag berättades det dock, att näringslivet och arbetsgivarna samt Kimi Räikkönen och Hjallis Harkimo har gjort stora donationer till hans valrörelse. Kandidaten själv krävde igår stränga straff för "olagliga strejker".

Paavo Lipponen har stötts ekonomiskt av den fackliga arbetarrörelsen dvs. arbetstagarna. Han betonar parlamentarismens principer.

Det finns kamrater som ännu är sura över Lipponen/Niinistö-regeringarnas nedskärningar, då Finland lyftes ur den ekonomiska svackan i början på 90-talet. Man bör dock minnas att Lipponens regeringar samtidigt skapade hundratusentals nya jobb och lade grunder för en sådan ekonomisk bas att sociala reformer har kunnat genomföras.

Flera reformer bör ännu göras för att minska ojämlikheten. Om socialdemokraternas goda kandidat inte klarar sig i presidentvalet blir det svårt att göra ett gott kommunalval. Utan starkt stöd av väljarna i val är det inte lätt att driva på socialt rättvisa reformer, tro mej.

Så upp till val gott folk, innan det är för sent.

Jacke Söderman

För den som vill dela ut valmaterial och broschyrer: kontakta SDP:s partibyrå i Helsingfors, eller närmaste distriktsbyrå.