Insändare 16.07. 19.46 Kommentera

Helhetsbedömmning av hjälpbehov vid personlig assistans

Det talas om att man skall göra en helhetsbedömning av den sökandes hela behov av praktisk hjälp när man ansöker om personlig assistans men detta har man helt glömt bort.

Man granskar varje moment för sig och räknar detta i minuter och sekunder för att se om man verkligen kommer upp i dom 20 timmar som det i dag krävs för att man skall få rätt till personlig assistans via försäkringskassan men även kommunerna gör likadant.
Man delar dessutom in dom olika hjälpbehoven i integritetskänsliga och intigritetsnära delar vilket inte kan göras för samtliga behov av praktisk hjälp av en annan person är integritetskänsliga .
Så att sitta och göra en bedömning av det totala hjälpbehovet uppdelat i olika delar stämmer mycket dåligt med den helhetsbedömning som skall göras när man ansöker om personlig assistans man har totalt glömt bort den så viktiga helhetssyn som skall vara avgörande för rätten till personlig assistans
Och det gör samtliga inblandade myndigheterna allt från kommunernas biståndsbedömare till högsta förvaltningsdomstolens jurister samtliga har totalt glömt bort den helhetssyn som ALLTID SKALL göras vid bedömningen för rätten till personlig assistans .
Samtidig säger samtliga politiker allt från regeringen och riksdagen och Sveriges kommuner och landsting att intentionerna i LSS ligger fast vilket då rimmar dåligt med tanke på hur det fungerar i praktiken.
Vi har även det faktum att både Sverige och EU har ratificerat konventionen om mänskliga rättigheter för funktionshindrade personer vilket innebär att den är juridiskt bindande för konventionsstaterna men i Sverige som den gäller från 2009-01-14 så tog det bara sex månader innan vår högsta ledning för att den följs nämligen Högsta förvaltningsdomstolen bröt mot denna konvention och Sverige begick det första brottet mot den konvention som man förbundit sig att följa och då gjorde Sverige sig skyldig till ett folkrättsbrott och just folkrättsbrotten bara fortsätter dagligen i hela landet utan att någon bryr sig om det
Vi har även Sveriges grundlag att förhålla oss till där det står :
"Grundläggande fri- och rättigheter
Alla svenska medborgare har samma grundläggande fri- och rättigheter, oavsett ålder, kön eller härstamning. Skyddet för fri- och rättigheterna finns framför allt i regeringsformen, där det bland annat slås fast att den offentliga makten ska utövas med respekt för alla människors lika värde och för den enskilda människans frihet och värdighet"

Citerat från regeringskansliet sida angående Sveriges demokrati
Detta visar på att samtliga personer som skall se till att vi får leva som alla andra i samhället fullständigt struntar i detta och i stället ser oss som något som katten släpat in och som man fortast möjligt skall göra sig av med

 

Sven Aivert