Insändare 10.05. 13.41 Kommentera

Yrkesfiskets vara eller inte vara

I trettio år har jag försökt framhålla att vi genom fisket längs kusten och insjöarna har en förnyelsebar resurs som vi borde vårda och tillvarata. En resurs som i kristider har gett möjlighet till överlevnad och som gett och fortfarande kan ge tusentals arbetsplatser och som genom sitt utövande avlastar Östersjön  näringsämnen.

Kustfisket från Finska viken upp till Torneå har i århundraden grundat sig på ett mångartfiske där laxfisket på många håll har varit en väsentlig del för att kunna upprätthålla ett lönsamt fiske som kunnat ge konsumenterna ett utbud av närfångad inhemsk fisk. Något som, med dagens tankegångar, helt sammanfaller med närproducerat och ekologiskt.

Det är med bestörtning och otrolig besvikelse som jag nu ser att majoriteten, även de socialdemokratiska medlemmarna, av Jord och Skogbruksutskottet vill förbjuda allt yrkesmässigt laxfiske i havet.

Nu återstår att se om även socialdemokratin är beredd att skrota en av våra äldsta primärnäringar.

Konsekvenserna av ett sådant förbud skulle vara att ytterligare fiskare tvingas upphöra med yrket eftersom laxen på många håll utgör en viktig del för att få lönsamhet i fisket. Utbudet av alla arter minskar, den uppbyggda logistiken raseras och därmed försvåras även strävandena att hitta nya användningsmöjligheter för de i nuläget mindre värdefulla arterna.

Konsumenterna får allt svårare att få tag på inhemsk fisk och detta leder ofrånkomligt till att importen ökar vilket inte kan anses, varken globalt eller nationellt, hållbart eftersom vi själva har en naturresurs som vi bör förvalta.

Smoltproduktionen i älvarna ( reproduktion) har de senaste åren varit gynnsam, så något direkt hot för laxstammarna föreligger inte. Det verkar som att Jord och Skogsbruksutskottets  medlemmar fallit undan för påtryckningar av enskilda organisationer som hävdar ensamrätt på laxen. Personliga intressen har antagligen också inverkat på ställningstagandet.

Konsumenternas möjlighet att få tillgång till inhemsk fisk har helt nonchalerats.

Jord och Skogbruksutskottets ställningstagande strider ju också mot andan regeringsprogrammet.

Men ärendet går vidare. Nu återstår att se om även socialdemokratin är beredd att skrota en av våra äldsta primärnäringar. Frånta konsumenterna tillgång på inhemsk fisk. Tacka nej till tusentals arbetsplatser, platser som kunde sysselsätta många unga.

Eller är dom beredda att bidra till en förnuftig förvaltning av våra förnyelsebara naturresurser.

Vi har alla möjligheter att upprätthålla ett hållbart och livskraftigt yrkesfiske längs våra kuster och insjöar, ett fiske som även ger utrymme för branscher som satsar på upplevelser och rekreation.

Tor-Erik Johansson

pensionerad yrkesfiskare